پی سی هاستینگ

حرفه ای ترین قالب های وبلاگ

ابزار وبلاگ نویسی

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وبلاگ

تم دیزاینر

ازدرد سخن گفتن واز درد شنیدن /با مردم بی درد ،ندانی که چه دردی است

پنجشنبه ۱۴ آبان۱۳۸۸
م : ن : فرهاد خادمی آلكوهي

داستان چیست ؟ (اصول داستان نویسی )


تفاوتهای داستان کوتاه ورمان

یکی از پرسش های شما این است که اصولا داستان چیست ؟ داستان کوتاه وداستان بلند یا رمان چه هستند وچه تفاوتهایی با هم دارند؟ در یک کلام باید گفت که اصولا ادبیات ونوشتار ادبی در قالب های مختلفی عرضه می شوند که از نظر شکلی ومحتوایی با هم تمایزهایی دارند که این قالبها عبارتند از :داستان ، رمان ،فیلمنامه ،نمایشنامه ،افسانه ،شعر ،حکایت و سایر متن های ادبی دیگر.در ایم مبحث قصدم این است که بیشتر راجع به داستان برایت بنویسم . می خواهم تفاوتهای داستان کوتاه ورمان را برایتان شرح دهم تا با این دو نوع نوشتن بیشتر آشنا شوید .


اگر ساختار رمان را يک باغ تصور کنيم که معمولاً با بيل شکلش می‌دهند، داستان کوتاه يک باغچه است که با دست مرتب می‌شود.داستان کوتاه مثل باغچه با دست مرتب می شود ودریک نظر در چشم می نشیند..

صفدر تقی‌زاده، مترجم و داستان‌شناس ارزشمند معاصر درباره‌ی داستان کوتاه چنين می‌نويسد:«داستان کوتاه انعطاف‌پذيرترين نوع ادبيات داستانی است. داستان ممکن است مجموعه‌ای از چند حادثه يا تک‌گويی يا توصيفی ساده از واقعه‌ای بدون شخصيت باشد.
"کوتاه" بودن آن هم می‌تواند چيزی بين يک صفحه تا ده هزار کلمه را در بر گيرد. اما از ويژگی‌های مشخص داستان کوتاه اين است که پس از خواندن به علت بيان حالات انسانی و اجتماعی بلند "جلوه" کند.

داستان کوتاه که در اوايل قرن نوزدهم يتيمی بی نام و نشان بود، به صورت متداول‌ترين و مردم‌پسندترين قالب ادبيات داستانی وارد قرن بيستم شد. يکی از دلايل آن، علاوه بر تحولات صنعتی و احتماعی و فرهنگی، رواج فراوان نشريه و مجله در قرن بيستم بود. اين نشريه‌ها به سبب خوی سرعت‌طلب خوانندگان خود، به متون کوتاه و تصاوير بسيار، و مطالبی که حوصله‌ی خوانندگان را سر نبرد، نياز وافر داشتند.

بدين ترتيب، داستان کوتاه خوانندگان فراوان يافت و نياز بدان موجب افزايش کيفيت شد، و رفته رفته به مرحله‌ی تکامل رسيد، و سرانجام به صورت شاخه‌‌ی ادبی و هنری مستقلی با امکانات بيانی مؤثر از حالات برون و درون انسان درآمد

·       رمان چیست؟

·       داستان بلند یا رمان در واقع دارای همان ساختار داستان کوتاه از نظر نگارش است منتهی با این تفاوت که در این نوع داستان بیشترموضوع دچار شرح وبسط می شود وجزئیات زیادتری از ماجراهای رخداده وقهرمانان آن برای خواننده گفته می شود ،شما در یک داستان بلند با چندین ماجرا وموضوع متفاوت که در ریشه به هم متصل می شوند روبرو هستید که درنهایت همه این ماجراها در خدمب موضوع اصلی داستان قرار خواهند گرفت .شما در رمان با موضوعاتی درگیر وروبرو می شوید که هرکدام از این موضوعات وسوژه ها خود می تواند دستمایه یک داستان کوتاه ویا یک د استان بلند قرار بگیرد. تفاوت اصلی این نوع داستان با داستان کوتاه در این است که شما در داستان کوتاه فقط با یک موضوع روبرو هستید که شخصیت های منحصر بفردی دارد وزیاد از این قهرمانان چیزی نمی دانید وبه شما هم اطلاعاتی در مورد آنها داده نمی شود ومهمتر از همه اینکه داستان کوتاه فاقد پیچیدگی های موجود در رمان است دبهمین خاطر خواننده هرچه سریعتر در جریان موضوع داستان واتفاقات آن قار می گیرد.